Na świecie ponad 500 mln. ludzi posiada różnego rodzaju dysfunkcje. Jeśli chodzi o liczbę ludności niepełnosprawnej w Polsce to najbardziej aktualne dane na ten temat pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r. Wykazują one, że w badanym roku liczba osób niepełnosprawnych prawnie i biologicznie w Polsce wynosiła niemal 15 % ogółu ludności kraju. Niestety wraz z błyskawicznym rozwojem cywilizacyjnym liczba ta w drastyczny sposób wzrasta. Tak więc niepełnosprawność staje się udziałem coraz większej rzeszy ludzi, a co gorsze osoby niepełnosprawne to grupa najbardziej zagrożona marginalizacją i wykluczeniem społecznym, ze względu na wiele barier uniemożliwiających im właściwe funkcjonowanie w życiu publicznym.
Nie inaczej jest też w Białymstoku. W związku z powyższym istnieje konieczność nowego spojrzenia na miejsce tychże osób w społeczeństwie.Nie wystarczy jedynie udzielać im wsparcia, lecz należy stworzyć warunki umożliwiające szerokie i aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Odpowiedzią i jednym ze sposobów na indywidualne podejście do problemów i potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców Białegostoku, ich rodzin i opiekunów jest Program Asystent Osoby Niepełnosprawnej, który powstał w 2008 roku z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Jest to rodzaj swoistej usługi świadczonej przez wykwalifikowanych specjalistów pełniącej funkcję kompensacyjną w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności.